Akademia Edukacji

Twój e-mail:

Treść wiadomości:

Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w niniejszym formularzu, w celu otrzymania odpowiedzi na wiadomość. Administratorem danych osobowych jest Maciej Adamski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą EDU Maciej Adamski z siedzibą w 44-313 Wodzisław Śląski ul. Bolesława Chrobrego 15, NIP 6472580255, REGON 368446630, e-mail: wodzislawslaski@akademiaedukacji.pl

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Masz pytanie? Napisz do mnie!
Instagram
Facebook

Akademia Edukacji

EDU Maciej Adamski

gmap
Youtube
Facebook
Instagram

Twój e-mail:

Treść wiadomości:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Masz pytanie? Napisz do nas!

Witaj na moim blogu!

 

Jestem tutaj, ponieważ chcę się z Tobą podzielić moimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat finansów osobistych.

 

Tutaj opowiem Ci, jak zarządzam finansami mojej rodziny, jakie popełniałam błędy w budżecie domowym i jakie wyciągnęłam z nich wnioski.

 

Zapraszam do lektury. :)

 

Tutaj przeczytasz o mnie więcej. 

 

Moje social media:

Facebook

Instagram

Nauka zarządzania budżetem domowym

Moje błędy w zarządzaniu budżetem domowym

 

Zastanawiałaś się kiedyś, kto nauczył Cię zarządzać Twoim budżetem? Skąd pojawiły się Twoje nawyki i przekonania związane z pieniędzmi?

 

Moja nauka zarządzania budżetem domowym

 

Mimo iż jestem po ekonomii i studiach z finansów nikt mnie tego nie nauczył. Z całego systemu edukacji pamiętam tylko jedną lekcję w szkole średniej na temat budżetu domowego. Ale czego mogłam się nauczyć w 45 minut?

 

W takim razie skąd miałam czerpać wiedzę na temat pieniędzy w momencie otrzymania pierwszego wynagrodzenia?

 

Na początku mojego dorosłego życia kierowałam się przekonaniami z otoczenia w którym przebywałam - od rodziców, znajomych i zasłyszanych teorii. W momencie kiedy podjęłam pierwszą pracę i sama zaczęłam zarabiać pieniądze ciężko mi było zapanować nad swoim budżetem. Początkowo wszystkie pieniądze “chomikowałam”, ponieważ w domu nauczyłam się, że ważne jest mieć oszczędności i lepiej poczekać z zakupem niż wziąć kredyt. Później zmieniłam otoczenie i dowiedziałam się jakim fajnym narzędziem jest karta kredytowa, która pomoże mi spełnić moje potrzeby wcześniej (przecież mam 59 dni na oddanie środków bez odsetek). I faktycznie karta kredytowa jest dobrym rozwiązaniem, jednak korzystanie z niej musi być świadome, przemyślane i z głową. Znalazłam się w takiej sytuacji, że w momencie otrzymania wynagrodzenia już wiedziałam na co je przeznaczę, moje potrzeby pojawiały się czasami z dnia na dzień, z godziny na godzinę i cały czas rosły. Wtedy myślałam jak większość moich Klientów w banku “kiedy będę zarabiać więcej, więcej mi zostanie na koniec miesiąca i przeleję to na moje oszczędności” i to był największy błąd. Teraz wiem, że nie ważne jest ile zarabiam, ile mam pieniędzy, ale co z nimi robię.

 

Jakie jeszcze popełniałam błędy?

 

Nie byłam świadoma na co rozchodzą się moje pieniądze. Po prostu na koncie było ich coraz mniej a radość z kupowanych rzeczy również malała.

 

Kolejnym błędem było to, że nie miałam określonego celu na oszczędzanie, w związku z czym motywacja do bieżących zakupów była większa niż motywacja do odkładania pieniędzy na oszczędności. Dopiero kiedy wyznaczyłam sobie pierwszy cel - w moim przypadku był to zakup własnego samochodu - wzrosła dyscyplina związana z odkładaniem pieniędzy.

 

Takie były moje początki w zarządzaniu budżetem domowym. Obecnie razem z mężem wspólnie zarządzamy naszymi finansami. Mamy już opracowane konkretne rozwiązania, którymi chcę się z Wami podzielić.

 

 

A jak jest u Ciebie? Będę wdzięczna, jeżeli podzielisz się ze mną swoimi spostrzeżeniami na temat budżetu domowego, tego jakie popełniasz lub popełniałaś błędy.

 

A może masz wskazówki, którymi chciałabyś się podzielić z innymi?

 

Czekam na Twoją wiadomość!

 

 

- Marta

Moje wpisy:

Kiedy rozpocząć odkładać pieniądze? Oszczędności

Moje zasady wydawania pieniędzy. Koszty w budżecie domowym

Dochody w budżecie domowym

Moje błędy w zarządzaniu budżetem domowym

Witaj na moim blogu!

 

 

Kontakt:

 

Marta Adamska

 kontakt@mmedukacja.pl

 514 782 777

 

Moje social media:

Facebook

Instagram

Moje błędy w zarządzaniu budżetem domowym

14 lipca 2022

MMEdukacja

Logo mmedukacja
gmap
Youtube
Facebook
Instagram