Masz pytanie? Napisz do nas!

Twój e-mail:

Treść wiadomości:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Instagram
Facebook
Youtube
gmap

Akademia Edukacji

EDU Maciej Adamski

Facebook
Instagram
Instagram
Facebook
Youtube
gmap
Logo mmedukacja

MMEdukacja

Szczegóły

szybkie czytanie
26 października 2020

„Otoczeni przez idiotów” Thomasa Eriksona - dobra książka, która pomoże Ci poznać zachowania ludzi wokół Ciebie

Dlaczego otaczają mnie sami idioci?

Cztery typy osobowości

O czym jest ta książka?

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?

Inne książki rozwojowe

 

Dlaczego otaczają mnie sami idioci?

 

Zdarzyła Ci się kiedyś sytuacja, że mówisz do danej osoby, a ona jakby nie wiedziała o co Ci chodzi? Po kilku minutach tłumaczeń wreszcie kiwa głową, „ok” i idzie wykonać zadanie. Sprawdzasz rezultat za jakiś czas i widzisz, że zupełnie nie o to Ci chodziło! Myślisz sobie, że otaczają Cię sami idioci, bo jak inaczej wytłumaczyć to, że rozmawiacie w tym samym języku, a jednak ktoś zupełnie nie potrafi Cię zrozumieć?

 

I właśnie tutaj z pomocą przychodzi Thomas Erikson - w książce „Otoczeni przez idiotów” szczegółowo opisuje cztery typy osobowości, które charakteryzują ludzi. To właśnie typy osobowości sprawiają, że z jednymi osobami rozmawia nam się przyjemnie, a z innymi kompletnie nie potrafimy się dogadać.  

 

 

Cztery typy osobowości

 

Autor scharakteryzował każdy typ osobowości osobnym kolorem, tak aby łatwiej było nam odróżnić dane cechy zachowań. Muszę przyznać, że bardzo ułatwia to proces nauki zachowań ludzi. Podczas analizy zachowań człowieka w danej sytuacji łatwiej porozumiewać się na płaszczyźnie kolorów, niż otwarcie mówić jaki ten człowiek jest. Wyróżniamy więc cztery typy kolorów:
Czerwony – to osoby dominujące i nastawione na cel, 

Żółty – to osoby kreatywne, które zwykle mają głowy pełne pomysłów,

Zielony – osoby relacyjne i stałe, które nie przepadają za zmianami,

Niebieski – osoby analityczne.  

 

O czym jest ta książka?

 

Thomas Erikson w dość lekki i nieco zabawny sposób, przytacza nam sytuacje z życia, w jaki sposób zachowują się dane osobowości i tak dowiadujemy się w jaki sposób zarządzają czerwoni, dlaczego żółci ciągle gadają i irytują tym niebieskich, którzy już obliczają ile czasu stracą słuchając kolejnej opowieści. Dowiadujemy się w jaki sposób możemy łatwiej komunikować się z daną osobą oraz w jaki sposób sprawić aby była zła ;-). Jednak dla mnie najważniejsze jest to, że odkrywamy dlaczego czasami zachowujemy się w ten, a nie w inny sposób, dlaczego nasz sąsiad zawsze na wszystko narzeka, a znajomy zamiast wyjść na piwo woli zostać w domu. Ta wiedza pozwala spojrzeć na zachowania ludzi w naszym otoczeniu nieco łagodniejszym okiem, a nas samych zmusza do refleksji.

 

Niestety, nie wszystko jest proste i kolorowe jak tęcza. Ludzie są najczęściej mieszanką dwóch, a nawet trzech kolorów, co zdecydowanie utrudnia właściwe ocenienie osoby. Żeby było jeszcze ciekawiej, czasami inny kolor jest dominujący w pracy, a inny w domu :)

 

Dlaczego warto przeczytać tę książkę? W jaki sposób analizować ludzi, aby odpowiednio się z nimi komunikować?

 

Książka pokaże Ci jak analizować ludzi i jak się z nimi komunikować. Analizy dokonuj głównie przez obserwowanie zachowań i komunikatów, które te osoby do Ciebie wysyłają. Warto zwracać uwagę na słowa, których używają komunikując się. Pamiętajmy jednak, że nie ma idealnego typu osobowości, a każdy typ ma swoje mocne i słabsze strony. Pewne jednak jest, że wszystkie wzajemnie się uzupełniają, dlatego warto nauczyć się współpracy z każdym typem. A o tym jak to zrobić dowiecie się z opisanej tutaj lektury :)

 

Zachęcam do przeczytania i czekam na Twoją opinię!

 

- Maciej

 

Inne książki rozwojowe:

"Kawiarnia na końcu świata" John Strelecky

"Powrót do kawiarni na końcu świata" John Strelecky

 

Przeczytaj więcej o mojej pracy →

Cześć!

Jestem Maciej. Pomagam dzieciom, młodzieży i dorosłym efektywnie wykorzystywać pracę mózgu w codziennym życiu, poprzez dostarczenie alternatywnych metod uczenia się i rozwoju.

lepiej się uczę, bo szybko czytam

Masz pytanie? Napisz do nas!

Twój e-mail:

Treść wiadomości:

Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w niniejszym formularzu, w celu otrzymania odpowiedzi na wiadomość. Administratorem danych osobowych jest Maciej Adamski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą EDU Maciej Adamski z siedzibą w 44-313 Wodzisław Śląski ul. Bolesława Chrobrego 15, NIP 6472580255, REGON 368446630, e-mail: wodzislawslaski@akademiaedukacji.pl

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Akademia Edukacji

Chcesz otrzymać powiadomienie
o nowym artykule?
Zapisz się!
Twój e-mail:
Subskrybuj
Subskrybuj
Dziękujemy
Wypełnij wszystkie pola