Masz pytanie? Napisz do nas!

Twój e-mail:

Treść wiadomości:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Instagram
Facebook
Youtube
gmap

Akademia Edukacji

EDU Maciej Adamski

Facebook
Instagram
Instagram
Facebook
Youtube
gmap
Logo mmedukacja

MMEdukacja

Szczegóły

szybkie czytanie
16 listopada 2020

"Wielka Piątka" John Strelecky - dobra książka, która pomoże Ci odkryć w sobie lidera

Dla kogo ta książka?

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?

Co to ta tytułowa “Wielka Piątka”?

Ciekawe porównania i anegdoty

Ćwiczenia i zadania do wykonania

Inne książki rozwojowe

 

Dla kogo ta książka? 

 

Pewnie banalnie zabrzmi, że “Wielka Piątka” przeznaczona jest dla każdego. Już piszę, dlaczego tak jest. Niezależnie od tego czym się zajmujesz, ile masz lat, czy jesteś na końcu swojej kariery zawodowej, czy dopiero zaczynasz, a może jesteś w szkole średniej i zastanawiasz się co zrobić, żeby wybrać odpowiednią ścieżkę swojego życia. W każdym miejscu masz do czynienia z ludźmi, z którymi tworzysz określone relacje. W każdym momencie zarządzasz sobą i swoim życiem. W każdym czasie masz wpływ na Twoją Wielką Piątkę i każdy Twój dzień. I dlatego właśnie ta książka jest dla Ciebie. Główny bohater zachorował i opowiada swojemu przyjacielowi o relacjach z podwładnymi, o zarządzaniu swoimi firmami, dlaczego akurat tak a nie inaczej. Dodatkowo wyjaśnia co to jest dzień warty skatalogowania i dlaczego warto mieć swoją Wielką Piątkę. Kiedy poznasz te dwa pojęcia, zrozumiesz je i się z nimi zidentyfikujesz, Twoje życie całkowicie się zmieni. Gwarantuję!

 

Dlaczego warto przeczytać tę książkę? 

 

“Ta książka Cię zainspiruje. Odmieni Twoje życie…” - takie słowa znajdują się na tylnej okładce książki. Zaintrygowało mnie to i od razu wzięłam się do czytania. Książka porusza ważne kwestie związane z budowaniem relacji, budowaniem zespołów i odnalezieniem własnej Wielkiej Piątki. Podczas czytania zaznaczałam w tekście ważne dla mnie kwestie, ponieważ znajduje się w niej wiele wspaniałych porównań, historii, anegdot i dużo ćwiczeń. Fajne jest to, że myśli i nauki wypływające z treści książki, i niektóre ćwiczenia znajdujące się między tekstem, zostały zebrane na końcu książki. Dzięki temu nie musiałam ich ponownie szukać! Zebrane w jednym miejscu nauki Thomasa Derale’a pomogły mi usystematyzować zdobytą wiedzę i w szybki sposób powtórzyć treść książki. 

 

 

Co to ta tytułowa “Wielka Piątka”?

 

“Wielka piątka” to zbiór marzeń, które każdy powinien mieć. Bohater dokładnie wyjaśnia dlaczego akurat pięć, jakie powinny one być, czemu one służą i co Ci da ich spełnienie. Kiedy się tego dowiesz od razu przygotujesz kartkę oraz długopis i spiszesz swoją “Wielką Piątkę”. Ja już ją mam, a Ty? 

Dodatkowo Thomas zwraca uwagę na fakt, iż każda firma powinna mieć określony Sens Istnienia i Wielką Piątkę. I najważniejsze - Wielka Piątka firmy i Wielka Piątka pracowników, tak samo jak Sens Istnienia firmy i Sens Istnienia pracowników, powinny być tożsame. Dzięki temu pracownicy będą się spełniać a firma będzie się rozwijać, bo kiedy rozwija się człowiek, to rozwija się cała organizacja. 

 

Ciekawe porównania i anegdoty

 

Jak już wspominałam, na kartach książki znajdują się ciekawe anegdoty i porównania. Thomas korzystając z porównań opowiada przyjacielowi, jak to się stało, że jego firmy tak dobrze prosperują. Historie te w łatwy sposób można odnieść do siebie i codziennego życia. Dodatkowo po opowiedzeniu przez bohatera historii, John (przyjaciel Thomasa i autor książki) zadaje pytania, które ułatwiają czytelnikowi głębsze zrozumienie porównania. 

 

Ćwiczenia i zadania do wykonania

 

Ćwiczenia i zadania znajdujące się na kartach książki są proste do wykonania. Autor przygotował na nie miejsce w tekście, jeżeli dane zadanie wymaga wypełnienia tabeli, to w książce znajduje się tabela. Proponuję jednak wykonanie ćwiczeń w innym miejscu, ponieważ tego miejsca nie jest za dużo. 

Zadania przeznaczone zarówno dla osób prowadzących firmy jak i pracowników, ponieważ pomagają przeanalizować całą organizację jak i pracę jednostki. Zadania dotyczą m.in. efektywności pracy, wydajności, wyznaczeniu Wielkiej Piątki i SI.

 

Podsumowując “Wielka Piątka” jest dla każdego. Podczas czytania zwrócisz uwagę na siebie jako na przywódcę. Myślisz, że bycie liderem nie jest dla Ciebie, że przecież nikim nie zarządzasz? A zarządzanie sobą? Twoja rola w rodzinie? To też zarządzanie! 

 

- Marta

 

Inne książki rozwojowe:

Kawiarnia na końcu świata

Powrót do kawiarni na końcu świata

Otoczeni przez idiotów

 

Przeczytaj więcej o mojej pracy →

Cześć!

Jestem Maciej. Pomagam dzieciom, młodzieży i dorosłym efektywnie wykorzystywać pracę mózgu w codziennym życiu, poprzez dostarczenie alternatywnych metod uczenia się i rozwoju.

lepiej się uczę, bo szybko czytam

Masz pytanie? Napisz do nas!

Twój e-mail:

Treść wiadomości:

Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w niniejszym formularzu, w celu otrzymania odpowiedzi na wiadomość. Administratorem danych osobowych jest Maciej Adamski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą EDU Maciej Adamski z siedzibą w 44-313 Wodzisław Śląski ul. Bolesława Chrobrego 15, NIP 6472580255, REGON 368446630, e-mail: wodzislawslaski@akademiaedukacji.pl

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Akademia Edukacji

Chcesz otrzymać powiadomienie
o nowym artykule?
Zapisz się!
Twój e-mail:
Subskrybuj
Subskrybuj
Dziękujemy
Wypełnij wszystkie pola