Masz pytanie? Napisz do nas!
Akademia Edukacji
EDU Maciej Adamski
tel. 514 782 777
Podczas nauki większość z nas korzysta z pasywnych metod uczenia się wykorzystując przekaz głównie wzrokowy lub słuchowy. Przecież znając swój styl uczenia się wiesz (jeśli jeszcze nie wiesz przeczytaj 1. Część artykułu), że niekoniecznie muszą to być metody odpowiednie dla Ciebie, co sprawia, że Twoja efektywność zapamiętywania jest bardzo niska.
Aby zapamiętać więcej wykorzystaj więcej zmysłów! Wyobraź sobie książkę kucharską bez obrazków z samym tekstem. Czytasz przepis na pyszne ciasto szwarcwaldzkie, po czym zamykasz książkę i starasz się opowiedzieć jakie to ciasto jest. Czy byłoby łatwo? Teraz wyobraź sobie, że poza samą książką, masz to ciasto obok siebie, możesz je spróbować, dotknąć, poczuć. W której sytuacji łatwiej byłoby Ci opisać ciasto? Wykorzystując zaledwie jeden zmysł, czy korzystając, aż z czterech? Myślę, że odpowiedź jest oczywista. Mimo tego, że to dalej metody pasywnej nauki, to korzystając z ich większej ilości i łącząc je ze sobą, jesteś w stanie odnieść lepsze rezultaty.
Wróćmy do przykładu z ciastem. Załóżmy, że postanowisz je upiec, albo lepiej, ktoś pomoże Ci upiec to ciasto i zdradzi sekrety, które nie są napisane w książce. A jeśli nie masz składników, zawsze możesz pójść do babci i porozmawiać z nią na temat tego przepisu. Każde praktyczne wykorzystanie wiedzy, którą posiądziemy (sama dyskusja na dany temat jest już wykorzystaniem wiedzy) sprawia, że zagadnienia zapamiętujemy lepiej! Staraj się więc, każdą pozyskiwaną wiedzę pasywna wdrożyć w swoje życie :) wiem, że może wydawać się to trudne, a w niektórych sytuacjach, zwłaszcza takich, w których uczymy się rzeczy bardzo zaawansowanych, wręcz niemożliwe do zrealizowania. Pamiętaj jednak, że samą metodą aktywną jest rozmowa, a to przecież zawsze możesz zrobić prawda? Choćby przekazując to czego się nauczyłeś swoim bliskim.
- Maciej
Zobacz też:
Jak skutecznie się uczyć? Część 1: Poznajemy style uczenia
Jak się lepiej uczyć? O skuteczności nauki w rytmach muzyki
Jak się lepiej uczyć? Czy można zwiększyć efektywność nauki?
Jestem Maciej. Pomagam dzieciom, młodzieży i dorosłym efektywnie wykorzystywać pracę mózgu w codziennym życiu, poprzez dostarczenie alternatywnych metod uczenia się i rozwoju.
Masz pytanie? Napisz do nas!