Masz pytanie? Napisz do nas!

Twój e-mail:

Treść wiadomości:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Instagram
Facebook
Youtube
gmap

Akademia Edukacji

EDU Maciej Adamski

Facebook
Instagram
Instagram
Facebook
Youtube
gmap
Logo mmedukacja

MMEdukacja

Szczegóły

metody uczenia się mmedukacja
28 listopada 2021

Jak skutecznie się uczyć? Część 2: metody uczenia się

Piramida zapamiętywania

Pasywne metody uczenia się

Aktywne metody uczenia się

 

Doświadczyłeś kiedyś sytuacji, w której czytałeś notatki na sprawdzian, nawet kilkukrotnie, czułeś, że zrobiłeś wiele, a jednak Twoja ocena była co najwyżej mierna? Pamiętasz dzień, w którym bardzo uważnie słuchałeś wykładowcy, jednak nie wystarczyło to na zaliczenie przedmiotu? Dlaczego dzieje się tak, że mimo zaangażowania osiągasz wynik poniżej oczekiwań?

 

 

Została opracowana w 1946 roku przed Edgar’a Dale’a na Uniwersytecie w Ohio. W Internecie można znaleźć wiele wersji piramidy, nawet takich z przypisanymi do niej wartościami. Za wartościami na dzień dzisiejszy nie stoją badania naukowe, a sam autor też takowych nie przeprowadził. Dlaczego więc o niej wspominamy? Ponieważ piramida ta pokazuje nam jedną bardzo ważną rzecz.

Pasywne metody uczenia się

 

Podczas nauki większość z nas korzysta z pasywnych metod uczenia się wykorzystując przekaz głównie wzrokowy lub słuchowy. Przecież znając swój styl uczenia się wiesz (jeśli jeszcze nie wiesz przeczytaj 1. Część artykułu), że niekoniecznie muszą to być metody odpowiednie dla Ciebie, co sprawia, że Twoja efektywność zapamiętywania jest bardzo niska.

 

Aby zapamiętać więcej wykorzystaj więcej zmysłów! Wyobraź sobie książkę kucharską bez obrazków z samym tekstem. Czytasz przepis na pyszne ciasto szwarcwaldzkie, po czym zamykasz książkę i starasz się opowiedzieć jakie to ciasto jest. Czy byłoby łatwo? Teraz wyobraź sobie, że poza samą książką, masz to ciasto obok siebie, możesz je spróbować, dotknąć, poczuć.  W której sytuacji łatwiej byłoby Ci opisać ciasto? Wykorzystując zaledwie jeden zmysł, czy korzystając, aż z czterech? Myślę, że odpowiedź jest oczywista. Mimo tego, że to dalej metody pasywnej nauki, to korzystając z ich większej ilości i łącząc je ze sobą, jesteś w stanie odnieść lepsze rezultaty.

 

 

No dobra, a co aktywnymi sposobami?
 

 

Wróćmy do przykładu z ciastem. Załóżmy, że postanowisz je upiec, albo lepiej, ktoś pomoże Ci upiec to ciasto i zdradzi sekrety, które nie są napisane w książce. A jeśli nie masz składników, zawsze możesz pójść do babci i porozmawiać z nią na temat tego przepisu. Każde praktyczne wykorzystanie wiedzy, którą posiądziemy (sama dyskusja na dany temat jest już wykorzystaniem wiedzy) sprawia, że zagadnienia zapamiętujemy lepiej! Staraj się więc, każdą pozyskiwaną wiedzę pasywna wdrożyć w swoje życie :) wiem, że może wydawać się to trudne, a w niektórych sytuacjach, zwłaszcza takich, w których uczymy się rzeczy bardzo zaawansowanych, wręcz niemożliwe do zrealizowania. Pamiętaj jednak, że samą metodą aktywną jest rozmowa, a to przecież zawsze możesz zrobić prawda? Choćby przekazując to czego się nauczyłeś swoim bliskim.

 

 

 

- Maciej

 

Zobacz też:

Jak skutecznie się uczyć? Część 1: Poznajemy style uczenia

Jak się lepiej uczyć? O skuteczności nauki w rytmach muzyki

Jak się lepiej uczyć? Czy można zwiększyć efektywność nauki? 

Jak wpływają wakacje na pracę mózgu?

Przeczytaj więcej o mojej pracy →

Cześć!

Jestem Maciej. Pomagam dzieciom, młodzieży i dorosłym efektywnie wykorzystywać pracę mózgu w codziennym życiu, poprzez dostarczenie alternatywnych metod uczenia się i rozwoju.

Masz pytanie? Napisz do nas!

Twój e-mail:

Treść wiadomości:

Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w niniejszym formularzu, w celu otrzymania odpowiedzi na wiadomość. Administratorem danych osobowych jest Maciej Adamski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą EDU Maciej Adamski z siedzibą w 44-313 Wodzisław Śląski ul. Bolesława Chrobrego 15, NIP 6472580255, REGON 368446630, e-mail: wodzislawslaski@akademiaedukacji.pl

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Akademia Edukacji

Chcesz otrzymać powiadomienie
o nowym artykule?
Zapisz się!
Twój e-mail:
Subskrybuj
Subskrybuj
Dziękujemy
Wypełnij wszystkie pola