Masz pytanie? Napisz do nas!

Twój e-mail:

Treść wiadomości:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Instagram
Facebook
Youtube
gmap

Akademia Edukacji

EDU Maciej Adamski

Facebook
Instagram
Instagram
Facebook
Youtube
gmap
Logo mmedukacja

MMEdukacja

Szczegóły

01 stycznia 2022

Jak realizować swoje marzenia?

Jak realizować swoje marzenia?

Co to jest marzenie?

Podziel marzenia tematycznie

Zamień marzenie na cel

Po co?

Mierz rezultaty

Dobierz poziom trudności

Podziel się z innymi swoimi marzeniami

Pamiętaj, że ważna jest droga do celu

 

 

Jak realizować swoje marzenia? 

 

W ilu noworocznych postanowieniach udało Ci się wytrwać? Czy kiedykolwiek zdarzyła Ci się sytuacja, w której mogłeś zrealizować coś co chciałeś, a jednak nie byłeś w stanie tego dokonać? Zacząłeś realizować swoje marzenia, jednak było zbyt duże, aby je dokończyć? Jeśli spotkała Cię któraś z powyższych sytuacji lub setka innych trudności, które zdarzają się podczas realizacji marzeń czytaj dalej.

 

Co to jest marzenie? 

 

Najprościej mówiąc to coś czego pragniemy, coś co chcielibyśmy, aby się wydarzyło lub coś co sobie wyobrażamy. Właśnie dlatego marzenia dzielę na trzy grupy.  

  • Takie, które jesteśmy w stanie zrealizować od razu np. zakup fotela uszaka; 

  • Takie, które musimy zaplanować, a do ich realizacji potrzeba czasu np. nauczyć się gry na pianinie;

  • Takie, które są nierealistyczne np. marzę, aby Polska była największym krajem na świecie. 

 

Kiedy już sklasyfikuję marzenie do odpowiedniej grupy ustalam mu priorytet. Są rzeczy lub przeżycia, które mogę zrealizować na już, ale nie wiem czy chcę to robić np. zakup konsoli Playstation 5. Uwielbiam gry video :) i jeśli pozwala mi na to czas lubię spędzać czas przed jakimś dobrym tytułem. Chciałbym mieć najnowszą konsolę od Sony jednak na ten moment jest ona (w moim odczuciu) bardzo droga, a moja PS4 spisuje się nienagannie, nie czuje więc potrzeby, aby to marzenie realizować na już.

 

Z drugiej strony mamy marzenia, które wymagają od nas poświęcenia znacznej ilości czasu np. wybudowanie domu systemem gospodarczym. Realizację tego marzenia dobrze jest zacząć od planowania :) tego co i jak musimy wykonać, tego co jestem w stanie wykonać sam, a do czego będę potrzebował pomocy, tego w jaki sposób będę finansował to marzenie.

 

jak realizowac swoje marzenie mmedukacja

 

Marzenia z ostatniej grupy, niestety, się nie spełnią lub szansa na ich spełnienie jest bardzo niewielka to te marzenia, o których John Brown mówił, że “dzieją się w miejscu, gdzie rzeczywistość nie ma wstępu”. Mogą być za to świetnymi historiami na opowiadanie lub książkę :) 

Następnie przeglądam moją listę marzeń tak często jak mogę. Staram się, aby było to minimum raz w tygodniu. Dzięki temu wiem, w którą stronę powinienem iść oraz jak wykorzystać wolny czas, aby mieć poczucie, że dobrze go wykorzystałem. Często zdarza się, że zmieniam priorytety moim marzeniom lub wysuwam jakieś na wierzch, kiedy np. pojawia się okazja, aby móc jakieś zrealizować wspólnie z znajomymi :) np. znajomi zaproponowali wspólny wypad w góry, to świetna okazja, aby zdobyć jakiś szczyt z Korony Gór Polskich, mimo tego, że w tym tygodniu akurat tego nie planowałem. 

 

Podziel marzenia tematycznie

 

Swoje pragnienia dziele również tematycznie, co pozwala mi na utrzymywanie równowagi życiowej. Kiedy widzę jakie marzenia realizuję jestem w stanie określić czy kosztem jednej strefy życia nie zaniedbuje innych. I tak marzenia dzielę na takie, które chcę posiadać lub chwile, które chcę przeżyć, na rodzinę, zdrowie, finanse, biznes, podróże, hobby, umiejętności. 

 

Zamień marzenie na cel

 

Mówi się, że cel to marzenie z datą realizacji. Nadaj swoim marzeniom datę realizacji! Oczywiście nie musisz tego robić dla wszystkich marzeń z listy. Wybierz te, które są najwyżej na Twojej liście ważności lub wybierz takie, które chcesz zrealizować np. w tym roku. Dopiero kiedy rozprawisz się z nimi ustal daty do kolejnych. Jeśli skupimy się na zbyt wielu zadaniach na raz powstanie chaos, w którym ciężko będzie ustawić nam kurs na konkretny cel.

 

Kiedy ustalisz datę zastanów się dokładnie co rozumiesz przez swoje marzenie. Nazwij je najbardziej szczegółowo jak potrafisz. Jest różnica pomiędzy marzeniem chcę schudnąć, a marzeniem chcę zrzucić 15 kg i 5 cm w pasie mimo tego, że jedno i drugie opisują w pewnym sensie to samo. Następnie opowiedz o nim szczegółowo co, jak, gdzie, kiedy właściwie planujesz zrobić. Zapisz to i stwórz wizualizację tego czego chcesz. Zamawiając projekt domu otrzymałem do niego wizualizację, dzięki temu wiem jak ten dom będzie wyglądał w przyszłości. To samo zrób do wszystkich swoich marzeń. Wizualizuj je za każdym razem kiedy przeglądasz swoją listę marzeń. Wiem, że może wydawać się to głupie, ale wizualizowanie przyciąga rzeczywistość :) więcej o tym przeczytasz w książce Joseph’a Murphy’ego - Potęga podświadomości. 

 

jak spełnić swoje marzenie mmedukacja

 

Po co?

 

Jeden z moich ulubionych cytatów brzmi “jeśli nie wiesz po co coś robisz, to nie warto tego robić”. Kiedy decydujesz się na realizację jakiegoś celu musisz wiedzieć PO CO. Zapisz minimum 10 powodów, dla których chcesz go zrealizować. Warto zapisywać jakie korzyści dzięki temu odniesiesz np. lepsza forma, albo większa wytrzymałość. Warto zapisać co zmieni się w twoim życiu kiedy to zrealizujesz np. będziesz czuł się spełniony, albo więcej zarabiał. Odpowiednie przygotowanie powodów realizacji celu, zwiększy twoją motywację wewnętrzną i będzie siłą napędową, która pomoże wytrwać i pokonać trudne momenty podczas wykonywania celu. 

 

Jednak pamiętaj, że cel nie może szkodzić. Zazwyczaj mówię, że cel powinien być ekologiczny, mam tutaj na myśli to, iż wykonywanie celu nie powinno zachwiać naszą równowagą życiową. Dla przykładu, wyjazd do pracy za granicę może wydawać się świetnym wyjściem. Będę więcej zarabiać, wykonywać pracę, którą chcę, zwiedzę świat itd. Z drugiej strony zostawię moją rodzinę na ponad 300 dni rocznie. Czy ten związek przetrwa? Jaki to będzie miało wpływ na relację z partnerem i dziećmi? Te aspekty także powinniśmy wziąć pod uwagę przy wytyczaniu celi.

 

jak spełnić swoje marzenie mmedukacja

 

Mierz rezultaty 

 

Kiedy masz włączoną nawigację w samochodzie zawsze wiesz, że zmierzasz w dobrym kierunku. Wiesz ile zostało Ci kilometrów do ukończenia trasy, za jaki czas dotrzesz. Czy taką nawigację stosujesz idąc ku swoim marzeniom? Kontroluj swoje rezultaty. Kiedy zdecydowałeś się na realizację konkretnego marzenia sprawdzaj regularnie czy robisz postępy i idziesz w dobrą stronę. Jeśli twoim celem jest np. zebranie 5 tys. zł. na wakację, odkładaj systematycznie co miesiąc pieniądze (najlepiej na osobne konto). Jeśli twoim celem jest zwiększenie tempa czytania mierz regularnie np. co tydzień swoje tempo i zapisuj rezultaty. Tylko wtedy będziesz wiedział czy idziesz w dobrą stronę i co poprawić, jeśli zboczysz z kursu. Czasami, jak w przypadku jazdy samochodem, potrzebne może być wytyczenie nowej trasy :)

 

jak realizować swoje marzania mmedukacja

 

Mierzenie celów pomoże także określić czy to czego pragniesz jest realistyczne. Oczywiście, pomijam sytuację z marzeniami, o których pisałem na początku artykułu. Jednak zastanów się czy zebranie 5 tys. zł na wakacje w lipcu jest realistyczne jeśli oszczędzanie rozpoczniesz w maju, a wiesz, że zarabiasz minimalną krajową? W takim wypadku cel należałoby odpowiednio wydłużyć może do lipca przyszłego roku, a może znaleźć dodatkowe źródło dochodu, a może… jeszcze  coś innego? :) 

 

jak realizować swoje marzenie mmedukacja

 

Dobierz poziom trudności

 

Zaczynając nową grę video, najczęściej do wyboru mamy poziom trudności. To ważny moment ponieważ od niego zależy, czy gra będzie sprawiała nam frajdę, jeśli będzie zbyt trudna, zaleje nas fala negatywnych emocji, a jeśli zbyt łatwa nie będziemy czuli ekscytacji przechodząc kolejne poziomy. Tak samo jest w naszym życiu. Jeśli to co sobie zaplanujemy jest zbyt łatwe w realizacji to nie czujemy radości z osiągnięcia takiego celu, automatycznie przestaje on mieć dla nas wartość. Jeśli jednak postawimy poprzeczkę zbyt wysoko możemy zniechęcić się do tego co planowaliśmy zrobić, a co gorsza twierdzić, że to bez sensu lub że to nie dla nas. 

 

jak realizować swoje marzenie mmedukacja

 

Jak poradzić sobie w takich sytuacjach? Kiedy cel wydaje się zbyt prosty spróbuj zwiększyć jego poziom. Moim marzeniem jest, aby nauczyć się gry na pianinie, kiedy zacząłem grałem tylko prawą ręką. Wydawało mi się, że gra na pianinie jest prosta… :) był to więc idealny moment na podniesienie poprzeczki i dołożenia do gry lewą rękę. W analogiczny sposób rozwiązujemy zadania trudne. Chcesz grać na pianinie, a zacząłeś od bardzo trudnych nut? Rozbij ten cel na mniejsze pod cele. Np. nauka czytania nut, prawa ręką, lewa ręka, łączenie :) Czasami jak w przykładzie z wakacjami wystarczy dać sobie więcej czasu na realizację celu. Jeśli czujemy się w czymś mocni możemy pójść w drugą stronę i skrócić czas na zadanie co pozwoli na zrobienie z pozornie łatwej rzeczy wyzwania.

 

jak realizowac swoje marzenie mmedukacja

 

Podziel się z innymi swoimi marzeniami

 

Podobno trzeba mówić o problemach, aby znaleźć rozwiązanie. Uważam, że warto też mówić o marzeniach. Opowiedzenie o nich w odpowiednim środowisku może przyspieszyć naszą drogę do jego realizacji. Planujesz podróż? Zapisz się do grupy podróżniczej, pewnie znajdziesz kogoś z kim będziesz mógł wybrać się w trasę. Kiedy postanowiłem, że czas zrealizować marzenie z pianinem, ćwiczyłem jedynie kilka minut przed i po każdej próbie tanecznej. Zauważyła to Pani Kasia. Zapytała czy ćwiczę. Powiedziałem, że tylko tutaj, szkoda mi, pieniędzy na prywatne lekcje (nie jest to dla mnie, aż tak istotny cel, aby w niego inwestować), a w domu nie mam keyboarda, aby ćwiczyć. I wiesz co? Pożyczyła mi keyboard! Od tego momentu mogę swobodnie ćwiczyć w domu :)

 

jak realizować swoje marzenie mmedukacja

 

Pamiętaj, że ważna jest droga 

 

Kiedy twoje marzenie jest bardziej złożone jak np. wspomniana powyżej gra na pianinie. Licz się z tym, że zadowalających rezultatów możesz nie osiągnąć od razu. Będziesz musiał poświęcić wiele czasu i spotkasz wiele trudności zanim osiągniesz to co chcesz. Jednak te wszystkie wyzwania, które przejdziesz po drodze, te wszystkie umiejętności, które zdobędziesz - sprawią, że będziesz kimś zupełnie innym przed rozpoczęciem i po zakończeniu przygody :) bo właśnie tym są marzenia. Jest to przygoda, która przynosi radość do naszego życia. Miej odważne marzenia i każdego dnia staraj się do nich przybliżać, a nigdy nie będziesz mógł narzekać na swoje życie.

 

jak realizowac swoje marzenie mmedukacja

 

I najważniejsze na koniec.

Marzenia się spełnia. Spełniać to czasownik, a to oznacza, że trzeba wziąć się do działania!

Niech ten rok będzie Twój! 

 

Z najlepszymi życzeniami

- Maciej

 

Zobacz też:

Książka Skoncentruj się na marzeniu. Jak urzeczywistnić swoje marzenia i cele. Jeffrey D. Smith

Jak się lepiej uczyć? O skuteczności nauki w rytmach muzyki

Jak się lepiej uczyć? Czy można zwiększyć efektywność nauki? 

Jak skutecznie się uczyć? Część 1: Poznajemy style uczenia

Jak skutecznie się uczyć? Część 2: metody uczenia się

 

 

Przeczytaj więcej o mojej pracy →

Cześć!

Jestem Maciej. Pomagam dzieciom, młodzieży i dorosłym efektywnie wykorzystywać pracę mózgu w codziennym życiu, poprzez dostarczenie alternatywnych metod uczenia się i rozwoju.

Masz pytanie? Napisz do nas!

Twój e-mail:

Treść wiadomości:

Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w niniejszym formularzu, w celu otrzymania odpowiedzi na wiadomość. Administratorem danych osobowych jest Maciej Adamski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą EDU Maciej Adamski z siedzibą w 44-313 Wodzisław Śląski ul. Bolesława Chrobrego 15, NIP 6472580255, REGON 368446630, e-mail: wodzislawslaski@akademiaedukacji.pl

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Akademia Edukacji

Chcesz otrzymać powiadomienie
o nowym artykule?
Zapisz się!
Twój e-mail:
Subskrybuj
Subskrybuj
Dziękujemy
Wypełnij wszystkie pola