Masz pytanie? Napisz do nas!

Twój e-mail:

Treść wiadomości:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Instagram
Facebook
Youtube
gmap

Akademia Edukacji

EDU Maciej Adamski

Facebook
Instagram
Instagram
Facebook
Youtube
gmap
Logo mmedukacja

MMEdukacja

Szczegóły

szybkie czytanie
04 stycznia 2021

"Pucio mówi dzień dobry " i "Pucio mówi dobranoc" - podręczne wydanie z serii logopedycznych książek dla dzieci wspomagających mowę od najmłodszych lat

Kto najbardziej skorzysta z tej serii książek dla dzieci?

Poranna rutyna czy dobra zabawa?

Co jest kluczem do zaangażowania malucha w codzienne czynności?

Pora na spanie - przykry obowiązek czy przyjemność?

Dlaczego warto mieć te książki dla dzieci i czy pomagają w rodzinnej codzienności?

 

Początek roku to zawsze czas przemyśleń, czas podsumowań, ale i czas stawiania sobie nowych celów, postanowień, czas pełen nadziei i motywacji do działania. To bardzo dobry moment na to, by również nasze maluszki włączyć do nowego porządku, by również z nimi wyznaczyć pewne cele, może ustalić plan dnia, a więc bardzo ważne na tym etapie rutynowe czynności, które być może dotychczas nie do końca nam rodzinnie wychodziły. Pomocą będą tutaj oczywiście niezawodne książeczki o Puciu, których tytułowa seria mówi właśnie o porannych rytuałach lub pomaga wyciszyć się przed snem.


Kto najbardziej skorzysta z tej serii książek dla dzieci?


Obydwie książeczki są przeznaczone dla dzieci od pierwszego roku życia. Najbardziej skorzystają z niej te najmłodsze dzieci i oczywiście rodzice, gdyż jest to doskonałe narzędzie do kształtowania dobrych nawyków. :) Starsze dzieci mogą się przy ich czytaniu już trochę nudzić.

 


Poranna rutyna czy dobra zabawa?

 

Pierwsza książeczka pt. „Pucio mówi dzień dobry” opowiada o poranku Pucia i Misi i czynnościach, jakie wykonują. Wszystko zaczyna się oczywiście od budzenia dwójki bohaterów przez słoneczko, które już mocno świeci za oknem. Następnie rodzeństwo wygląda przez okienko by przywitać nowy dzień, wita się ze swoją rodziną, myje ząbki i ubiera się. Potem przychodzi czas na zjedzenie śniadania i nakarmienie swoich pupili oraz przygotowanie się do wyjścia. Poranek Pucia i Misi jest takim idealnym przykładem dziecięcego poranka. Warto zauważyć, że wszystko dzieje się bez nerwów i pośpiechu, gdyż owszem - dziecko potrzebuje stałości i bezpieczeństwa, ale i dopiero się tego wszystkiego uczy, wdraża się, więc nie możemy oczekiwać, że wszystko zrobi szybko i bezbłędnie. Poranne czynności powinniśmy więc za przykładem Pucia i Misi zamieniać w radosną zabawę, dzięki czemu nasze pociechy szybciej przyswoją sobie pewne umiejętności i z chęcią będą wykonywały codzienne rutynowe czynności. Brzmi cudownie, prawda?

 


Co jest kluczem do zaangażowania malucha w codzienne czynności?


Jak widać na załączonych obrazkach autorka - Marta Galewska-Kustra po raz kolejny wykazała się kreatywnością, którą ukazuje tutaj sposób w jaki zachęca ona małych czytelników do wykonywania rutynowych czynności poprzez zaproszenie do pomocy Puciowi i Misi w ich wykonywaniu. Przykładowo prosi o pokazanie bohaterom książki jak nakłada się pastę na szczoteczkę i jak myje się ząbki lub prosi o wrzucenie owoców do miski z owsianką. Jest to świetny sposób na zaangażowanie maluchów i zamianę rutyny w zabawę.

 


Nie można zapomnieć o tym, że ogromną robotę robią tutaj również ilustracje Joanny Kłos, jak zawsze przejrzyste, ciekawe i w przepięknej ciepłej kolorystyce. Bardzo przyciągają one uwagę dzieci. Są duże, rozłożone na całą stronę i co ważne skupiają się na danej czynności, nie ma tutaj żadnych rozpraszaczy w postaci dodatkowych rzeczy, mebli, osób, a tekst wkomponowany jest w puste miejsca i jest głównie opowiadaniem o czynnościach lub właśnie ubrany w formę wspomnianych zadań dla małych czytelników. Dodatkową korzyścią jest rozpoznawanie przedmiotów codziennego użytku, które są związane z danymi czynnościami, tj. miska, łyżka, szczoteczka, łóżko itp. Możemy wspólnie z dzieckiem szukać ich zarówno na obrazkach , jak i w swoim domu, a jak już je rozpoznaje poprosić o ich przyniesienie, co także aktywizuje dziecko, a więc wspomaga jego rozwój.

 

 

Pora na spanie - przykry obowiązek czy przyjemność?

 

W książce pt. „Pucio mówi dobranoc” uwaga skierowana jest głównie na Pucia i tatę, który próbuje różnymi opowieściami przekonać Pucia, że sen jest bardzo ważny. Wszystko zaczyna się od tego, że Pucio gra na ukulele, gdy wszyscy domownicy już śpią i wtedy przychodzi do niego tata i zaczynają rozmawiać.

 


Tata podchodzi do tego bardzo sprytnie, gdyż opowiada swojemu synkowi o bliskich mu przedmiotach lub osobach, które wykonały bardzo wiele pracy i teraz zmęczone całym dniem smacznie sobie śpią. Pucio wykazuje duże zainteresowanie opowiadaniami taty i zadaje dużo pytań. Tata, co ważne, również zadaje Puciowi pytania, by pobudzić jego wyobraźnię i rozumowanie. Pucio opowiada mu dzięki temu np. o tym, co robił dzisiaj jego samolot i zauważa, że on również teraz już grzecznie śpi pod jego łóżeczkiem. Tata na koniec opowiada o tym, co Pucio dzisiaj robił, i że ma prawo być zmęczony, w efekcie czego maluch zasypia. Cała historia ułożona jest w ten sposób, by dziecko odbierało sen jako coś bardzo ważnego, potrzebnego i przyjemnego. Buduje ona poczucie bezpieczeństwa, pomaga się wyciszyć i buduje relację między rodzicem, a dzieckiem.

 


Jak widać autorka i ilustratorka znowu wykazały się niezwykłą pomysłowością przybierając tak sprytną i przejrzystą formę przekazu oraz dobierając kolory i układając treść częściowo w formę przypominającą komiks, co zwiększa atrakcyjność pozycji.


Dlaczego warto mieć te książki dla dzieci i czy pomagają w rodzinnej codzienności?

 

Pozwolę sobie zadać najpierw parę pytań.

- Czy brakuje w Waszej rodzinie codziennego rytmu dnia?

- Czy borykacie się z brakiem czasu, ciągłym chaosem, a codzienne czynności są dla Was nie lada wyzwaniem?

- Czy macie w domu małe śpiochy?

- A może Wasz maluch nie chce spać i wymyśla co raz to nowsze metody, by przedłużyć zabawę?

 

Jeżeli Wasze odpowiedzi brzmią: tak, to znak, że zdecydowanie powinniście kupić te książeczki. Są one idealnym narzędziem do tego, by wprowadzić trochę porządku do codzienności, a to wszystko w przyswajalnej dla maluszków, bardzo miłej i zabawowej formie.


Gorąco Wam je polecam i zachęcam do podzielenia się efektami i tym, jak tam Wasze rodzinne cele i postanowienia?

 

- Magdalena

 

Więcej książek dla dzieci wspomagających mowę od najmłodszych lat:

 

Co robi Pucio? oraz Pucio - zabawy gestem i dźwiękiem

5 część - Pucio umie opowiadać

4 część - Pucio na wakacjach

3 część - Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania 

2 część - Pucio mówi pierwsze słowa

1 część - Pucio uczy się mówić

Przeczytaj więcej o mojej pracy →

Cześć!

Jestem Maciej. Pomagam dzieciom, młodzieży i dorosłym efektywnie wykorzystywać pracę mózgu w codziennym życiu, poprzez dostarczenie alternatywnych metod uczenia się i rozwoju.

lepiej się uczę, bo szybko czytam

Masz pytanie? Napisz do nas!

Twój e-mail:

Treść wiadomości:

Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w niniejszym formularzu, w celu otrzymania odpowiedzi na wiadomość. Administratorem danych osobowych jest Maciej Adamski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą EDU Maciej Adamski z siedzibą w 44-313 Wodzisław Śląski ul. Bolesława Chrobrego 15, NIP 6472580255, REGON 368446630, e-mail: wodzislawslaski@akademiaedukacji.pl

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Akademia Edukacji

Chcesz otrzymać powiadomienie
o nowym artykule?
Zapisz się!
Twój e-mail:
Subskrybuj
Subskrybuj
Dziękujemy
Wypełnij wszystkie pola