Masz pytanie? Napisz do nas!

Twój e-mail:

Treść wiadomości:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Instagram
Facebook
Youtube
gmap

Akademia Edukacji

EDU Maciej Adamski

Facebook
Instagram
Instagram
Facebook
Youtube
gmap
Logo mmedukacja

MMEdukacja

Szczegóły

metody uczenia się mmedukacja
30 sierpnia 2022

8 kroków do zwiększenia efektywności nauki

 

Dlaczego odczuwasz spadek koncentracji podczas nauki?

Czy podjadanie podczas nauki jest dobre?

Jakie znaczenie ma miejsce nauki?

Czy miejsce nauki powinno się zmieniać?

Co Cię rozprasza w trakcie nauki?

Pamiętaj o robieniu przerw

Jak powinna wyglądać przerwa w nauce?

Czy wiesz, że długość snu przed egzaminem ma wpływ na wyniki testu?

 

Nauka może Ci się kojarzyć z wkuwaniem na pamięć słówek z języka obcego, zapamiętywaniem wzorów matematycznych, pisaniem wypracowań itp. Dzisiaj chcę zwrócić uwagę na fakt, iż na efektywność nauki składa się wiele czynników. W tym artykule dowiesz się, co wpływa pozytywnie na Twoją naukę, co robisz dobrze a czego powinieneś unikać. 

 

1. Dlaczego odczuwasz spadek koncentracji podczas nauki? 

 

📌 Mózg składa się w 80% z wody. Nawet najmniejsze odwodnienie organizmu pogarsza zdolność skupienia uwagi, pamięć krótkotrwałą i funkcje kognitywne. Dlatego przygotuj dzbanek z wodą. Do wody możesz dodać cytrynę 🍋 lub inne Twoje ulubione owoce. 🍊🍓🍒

 

 

2. Czy podjadanie podczas nauki jest dobre?

 

📌 Przekąski są potrzebne w fazie nauki, aby utrzymać organizm w odpowiedniej kondycji. Warto jednak zwrócić uwagę na to, co jemy i kiedy. Najczęściej decydujemy się na kawę,  chipsy i słodkie lub słone przekąski. Rzeczywiście one dają zastrzyk energii i pobudzają pamięć krótkotrwałą. Niestety na krótko. Dla lepszych efektów zamień je na zdrowsze dla naszego organizmu, np. zieloną herbatę, suszone owoce, gorzką czekoladę czy orzechy. Pamiętaj, że 60% suchej części mózgu zajmują tłuszcze, dlatego warto je uzupełniać! 

 

 

3. Jakie znaczenie ma miejsce nauki?

 

📌 Miejsce nauki wpływa na Twoją efektywność. Jeżeli uczysz się przy biurku, zadbaj o to, aby ustawić je jak najbliżej okna. Nie chodzi tylko o to, że przy świetle dziennym uczy nam się lepiej, a oczy męczą się mniej niż przy sztucznym świetle. Ustawiając biurko z widokiem za okno pobudzamy również naszą kreatywność, co pomaga w nauce! Jeżeli nie możesz ustawić biurka pod oknem, zadbaj o swój widok. Możesz powiesić obraz lub przykleić fototapetę. 

 

 

4. Czy miejsce nauki powinno się zmieniać?

 

📌 Zmiana miejsca podczas nauki pomaga w zapamiętywaniu materiału oraz w tworzeniu powiązań i skojarzeń w naszej głowie. 🤯🧠 Dzięki temu materiał pamiętamy dłużej! Dlatego jeżeli jednego przedmiotu uczyłeś się przy biurku, drugiego spróbuj nauczyć się w innym pokoju. Możesz też wyjść na balkon czy taras. Równie dobrze sprawdzi zmiana miejsca w naszym pokoju np. siedzenie przy biurku zamień na fotel czy kanapę lub po prostu ustaw krzesło z drugiej strony biurka.

 

 

5. Co Cię rozprasza w trakcie nauki? Co zaliczamy do rozpraszaczy? 

 

📌 Znasz tę sytuację? Uczysz się, jesteś skupiony na zadaniu i nagle wibracja. Sprawdzasz telefon, odpisujesz, a może przejrzę jeszcze fejsa. Patrzysz na zegarek minęło 10 minut! Telefon w obecnych czasach to główny zabieracz naszego czasu i narzędzie, które skutecznie potrafi nas wybić z każdego zadania! Dlatego przed rozpoczęciem nauki zadbaj o to, aby go wyciszyć. Wrócisz do niego kiedy skończysz lub podczas przerwy. Świat się nie skończy, jeśli na chwilę nie będzie Cie w sieci, a efektywność Twojej nauki wzrośnie!

 

 

6. Pamiętaj o robieniu przerw!

 

📌 Przerwa to jeden z najważniejszych elementów nauki! Dobrze zaplanowana przerwa pozwala odpocząć, zrelaksować się i nabrać energii na kolejne sesje nauki. Kiedy najlepiej zaplanować przerwę? Zalecamy po 30 minutach pracy 5 minutową przerwę. Najlepsza przerwa to taka, która zaczyna się zanim się zmęczymy, to pozwala na utrzymanie wysokiego poziomu energii przez cały czas. Co więcej, nasz mózg najwięcej zapamiętuje na początku i na końcu każdej sesji nauki, co oznacza, że im więcej krótkich sesji tym więcej możemy dzięki temu zapamiętać! 

 
 

7. Jak powinna wyglądać przerwa w nauce? 

 

📌 PAMIĘTAJ: Przerwa podczas nauki to czas, żeby zjeść wcześniej przygotowane  przekąski, zaczerpnąć świeżego powietrza lub wykonać ćwiczenie fizyczne. Te elementy dodają Ci najwięcej energii do dalszej pracy.

 


8. Czy wiesz, że długość snu przed egzaminem ma wpływ na wyniki testu?

 

📌  Osoby, które w noc przed egzaminem powtarzają materiał, są mniej efektywne na samym egzaminie. Dlatego, jeżeli się wyśpisz, to prawdopodobieństwo uzyskania lepszego wyniku wzrośnie.

 

 
Mam nadzieję, że moje wskazówki ułatwią Ci wdrożenie się do nauki w nowym roku szkolnym.
 
Trzymam za Ciebie kciuki!
- Maciej
 
 

Przeczytaj więcej o mojej pracy →

Cześć!

Jestem Maciej. Pomagam dzieciom, młodzieży i dorosłym efektywnie wykorzystywać pracę mózgu w codziennym życiu, poprzez dostarczenie alternatywnych metod uczenia się i rozwoju.

Masz pytanie? Napisz do nas!

Twój e-mail:

Treść wiadomości:

Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w niniejszym formularzu, w celu otrzymania odpowiedzi na wiadomość. Administratorem danych osobowych jest Maciej Adamski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą EDU Maciej Adamski z siedzibą w 44-313 Wodzisław Śląski ul. Bolesława Chrobrego 15, NIP 6472580255, REGON 368446630, e-mail: wodzislawslaski@akademiaedukacji.pl

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Akademia Edukacji

Chcesz otrzymać powiadomienie
o nowym artykule?
Zapisz się!
Twój e-mail:
Subskrybuj
Subskrybuj
Dziękujemy
Wypełnij wszystkie pola